20 младежи, които са част от шестия випуск по специалността „Военен лекар“, вече започнаха своето обучение, като предстои в средата нa 9 септември да положат военна клетва, предаде СайтЪТ.
“Поздравявам ви с това, че приехте едно предизвикателство, което малцина на вашата възраст биха поели в днешно време. Задавали ли сте си въпроса колко хора биха се заклели пред знамето на Република България да служат на Родината. Много малко, само избрани и вие сте сред избраните. Поздравявам ви за този кураж – това е голяма отговорност”.
С тези думи началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS приветства новоприетите курсанти, които присъстваха на отбелязването на 145-ата годишнина от създаването на Военномедицинската служба в България.
“На всички випуски преди вас съм казвал, че ние ще ви предоставим уникални възможности, но всичко е във вашите ръце. Мечтайте, осъществявайте идеите си навреме и който е най-подготвен – най-добре ще успее в работата си. Поздравявам ви за избора, който сте направили и за предизвикателството, което поемате, защото вие ще бъдете подложени на двоен натиск – от една страна военната наука, от друга – медицинската. Ще се повторя, но няма как да не го кажа – вие сте специални. Много малко ваши връстници биха се заклели пред знамето да служат на Родината. Благодаря ви“, заяви още началникът на ВМА.
Той изтъкна и че курсантите имат честта да учат в едни много добри училища с международно признание, каквито са Висшето военноморско училище и Муедицинския университет във Варна: Отделно, ВМА е най-елитният комплекс от болници в България и имаме самочувсттвието, че сме най-добрите в България.
Генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS разясни какви са мисиите на ВМА, като по отношение на задграничните военни мисии подчерта, че и в момента има български медици под пагон в Мали и Босна и Херцеговина. И припомни, че за последните 20 години близо 1000 медици под пагон застават на първа линия в различни международни операции на НАТО и Европейския съюз, а също и в помощ на цивилното население при природни бедствия, производствени аварии, терористични актове и други.
Българските военни медици участват в различни хуманитарни и мироопазващи мисии зад граница повече от век, като винаги са получавали отлична оценка за представянето си. Многократно са доказвали своята героичност при екстремални ситуации, с което печелят уважението и на местното население, и на нашите партньори и съюзници.
Изпълнявайки професионално своя дълг и отговорности – непоколебимо, със самочувствие, с достойнство и с решимост, те допринасят за утвърждаване авторитета в международна среда не само на Българската армия, но и на ВМА.