Студенти от Икономическия университет във Варна прекрачиха прага на Съдебната палата, за да се запознаят с дейността на Апелативния съд и разглежданите от него дела в рамките на обучението си по Основи на правото, съобщиха от съда. Изучаващите Международен бизнес с преподаване на английски език са представители на България, Русия, Украйна и Мозамбик. Наказателният съдия Росица Тончева представи синтезирана визитка на съда. Тя запозна младите хора освен с правораздавателната дейност на институцията и с нейното хуманно лице: подкрепата за школа „Дедал“, благотворителните акции, творческите занимания и всички инициативи, доказващи, че юристите в черна тога всъщност имат топъл човешки облик.
![](https://thesite24.net/wp-content/uploads/2023/04/20230403_094455.jpg.webp)
„Ако минавате през Съдебната палата късно вечер или призори, ще видите светещи прозорци. Ние не можем да се ограничим само в рамките на работното време. Трябва да решаваме делата в законовия срок, дори това да означава да се трудим и през нощта. Над 90 процента от делата приключват със съдебен акт в рамките на месец. Бързината помага на страните да имат яснота за юридическото си положение, но и е израз на изключителната отговорност на всички, които правораздават в Апелативния съд. Пожелавам ви подобен ритъм на работа, защото това ще показва, че обичате професията си“, каза съдия Тончева.
![](https://thesite24.net/wp-content/uploads/2023/04/20230403_100334.jpg)
Тя напомни, че отговорността на всеки човек означава да изисква първо от себе си. И ако се отклони от това, стъпката да наруши закона е много лесна. „Крачката между живота на свобода и извършването на престъпление всъщност е само една секунда. Бъдете особено внимателни и като шофьори! Защото макар наглед без особена тежест, наложените административни наказания не са маловажни и при дела за пътни произшествия имат значение в преценката дали наказанието да бъде условно или ще се изтърпи в затвора“, призова съдията в Наказателното отделение.
Магистратът разказа за видовете тежки дела, които разглежда с колегите си: убийства, пране на пари, трафик на хора, отглеждане и разпространение на наркотици. „Точно на тази банка наказание получават и много млади хора. 19-годишен студент беше осъден на доживотен затвор именно тук“.
![](https://thesite24.net/wp-content/uploads/2023/04/20230403_095526.jpg)
Дигиталното правосъдие вече не е енигма, а част от ежедневието ни. То заема все повече място в процесуалните действия. Чрез техническите средства нерядко осъществяваме видеовръзка със съдилища от цяла Европа. Така можем в реално време да разпитаме свидетели по наши дела, които са в чужбина или чуждата юрисдикция да разпита свой свидетел.
Бъдещите висшисти проявиха искрен интерес със задълбочени въпроси: кои са най-често разглежданите наказателни дела, на каква възраст са най-младите подсъдими за тежки престъпления, оказва ли престоят в затвора превъзпитаващо действие на осъдените или води към спирала от нови престъпления, как се социализират след изтърпяване на наказанието, как се преценява годността за участие в наказателно производство на психично болни хора.
В срещата участва и ръководителят на съдебната администрация Ани Бъчварова. Тя акцентира на силната връзка и сплотеността между съдиите и служителите в екипната работа. Съдебният администратор припомни, че студенти от Икономическия университет преминават стажа си в нашия съд.