Проектът “Творим, пеем, играем” отваря вратата на изкуството за ромски деца от Варна

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

Проектът “Творим, пеем, играем” на Сдружение “Център за стратегии по проблемите на малцинствата” осигурява достъп на децата и младежите до любителското изкуство, научи СайтЪТ.

Целта на проекта е да даде възможност за културно обогатяване и изпълване на свободното време през лятото на децата и младежите от ромски произход. С децата от различни райони на Варна като “Аспарухово”, “Максуда” и “Владиславово” работят специалисти в областта на певческото, танцовото и художественото изкуство, които обучават децата и младежите в творчески ателиета и работилници.

Свободното време и вниманието на участниците е ангажирано с изкуство и култура. Децата пеят, танцуват, рисуват, изучават актьорско майсторство, което обогатява техния кръгозор и светоглед, дава им нови знания и умения, както и възможност да излязат от общноста и общуват пълноценно със свои връстници.

Авторите на проекта са предвидили и множество изяви, в които децата и младежите да демонстрират наученото.

Интересен акцент от работата по проекта е възможността на участниците да се запознаят с обичаите и традициите на двете етнически групи чрез интерактивни методи – беседи, презентации, драматизации, демонстрации, заложени в програмата на творческите ателиета.

В проекта са заложени и изяви на отккрито, като пред широката аудитория във Варна ще бъдат представени поредица от концертни изяви с танци и песни от ромската и българска етническа група. Предстои наученото да бъде представено по забавен и атрактивен начин на открито в Аспарухов парк, на сцена Раковина и в Концертната зала на читалище ” Просвета-1927″.

Сдружение”ЦСПМ”работи от 2003 г. по проблемите на малцинствените групи. В годините има вече създаден устойчив модел за културно сътрудничество между деца и младежи от българска и ромска етническа група. Настоящият проект ще продължи линията за тяхното съвместно участие  във форми на любителско творчество от различни сценични изкуства.

Проектът е финансиран от Община Варна, Дирекция ”Култура и духовно развитие”, фонд „Култура”.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

Последни публикации

Close