Интеграцията не е еднопосочна улица, напротив, интеграцията е двупосочен процес, който изисква огромен ресурс! Децата, които творят по проект “Творим, пеем, играем” са далеч от виртуалния свят, който поглъща все повече хора. Тук творим с ръце, сърце и душа.
Проектът “Творим, пеем, играем” отваря вратата на изкуството за ромски деца от Варна
Това заяви за TheSite24 Николай Николов, председател на Сдружение “Център за стратегии по проблемите на малцинствата”, който осигурява достъп на децата и младежите от ромски произход до любителското изкуство”.
Повече от 35 деца участват в проекта “Творим, пеем, играем”. Николов коментира, че проектът “Творим, пеем, играем” е стартирал през месец юли с подкрепата на Фонд “Култура” към община Варна, а целта е да бъде дадена възможност за културно обогатяване и изпълване на свободното време през лятото на децата и младежите от ромски произход. Самите деца споделят, че се чувстват прекрасно в творческите работилници по проекта.
С децата от различни райони на Варна като “Аспарухово”, “Максуда” и “Владиславово” работят специалисти в областта на певческото, танцовото и художественото изкуство, които обучават децата и младежите в творчески ателиета и работилници.
“Самият проект се осъществява в рамките на три месеца – юли, август и септември. Организирали сме няколко школи – творческа, певческа, арт и други. В тях са включени преподаватели, които обучават младежите.
Сред тях са г-жа Любка Тодорова, която преподава по драма, г-н Николай Бинев, който преподава по танци и музикални дейности, Тодор Йорданов съставя песнички, а аз като ръководител на проекта се старая да съм част от всички дейности и да помагам, с каквото мога. Най-важното е да бъдем полезни на децата и младежите, за да могат те да разкрият своя пълен потенциал”, каза още Николов.
Той отбеляза, че до този момент са реализирани няколко концерта, отделно от заложените три по проекта. Децата участваха наравно със свои връстници от варненските школи в мащабни и престижни събития като “Улица на мечтите”, “Най-сладкият ден” и изложението “Знанието ти отива”.
“Не, че искам да се хваля, но да, хваля се – непрекъснато валят предложения за участия към нашата група. Най-важното е обаче, че децата имат жалание да се включват в тези мероприятия и те идват при нас – не по задължение, а по желание. Те идват с огромно нетърпение, защото за тях това не е училище, не се чувстват пристиснати и наистина се радват, когато участват в тези инициативи.
Нашата роля пък е да осмислим тяхното свободно време с културни дейности, които ги обогадяват, както душевно, така и интелектуално”, каза още Николай Николов.
Той показа и част от изделията, които децата са направили собственоръчно. Едно от тях е красива пеперуда, която развива както въображението на младежите, така и усъвършенства тяхната финна моторика.
“Красивите авторски изделия демонстрират желанието на децата да се включат в инициативите и често влагат свои собствени идеи, докато ги изработват. Част дейностите ни са насочени и към четенето с разбиране.
В днешно време информацията извира отвсякъде, но осмислянето ѝ – това е трудната част. Точно затова ние наблягаме на тази част – четене с разбиране на текста, така че децата да разсъждават, какъв е смисълът на прочетеното от тях произведение. Какво е посланието на авторът към четящите.
По този начин се опитваме да обясним и какво представлява интеграцията. Интеграцията не е еднопосочна улица, напротив интеграцията е двупосочен процес, който изисква огромен ресурс. Искаме тези младежи да осъзнават думи като култура, обещание, ценности, а не само да знаят техните значения”, отбеляза Николов.
Проектът “Творим, пеем, играем” обхваща повече от 35 деца, една част от които идват веднъж в седмицата и се включват в избрани от тях школи.
“Даваме и тази възможност, защото във времето, в което децата са ангажирани с нашите творчески ателиета – те са далеч от виртуалния свят, който поглъща все повече хора. Тук творим с ръце, сърце и душа.
За да предразположим младежите да са открити със своите връстници, измислихме и една игра, в която децата слагат маски и споделят, това което им тежи на сърцето. Ако днес тези деца не бяха с нас, те щяха да са на улицата. А улицата формира знания и умения, които не са полезни, както за самите тях, така и за обществото.
Имали сме и случаи, в които сме получавали оплаквания от граждани, дори сега ще ви споделя за един такъв случай. Един ден, възрастни хора се оплакаха, че децата вдигали шум. Отговорих им: тук ние ги учим, когато тези деца видят възрастен човек – да го уважават. Защото тези деца са тук, за да се формира тяхното светоусещане, уважение към хората, да обичат родината си, да бъдат отговорни към света. Ние ги учим на авторитет и уважение!”, категоричен бе Николай Николов.